The smallest of the Prince Islands, Kinaliada has beaches and seaside restaurants along the coast outside the village.

Prens Adaları’nın en küçüğü Kınalıada, köyün dışında sahil boyunca uzanan kumsallara ve kıyı lokantalarına sahip.

Kinali, Burgaz, Heybeli and Buyukada… Regardless of whether you have vacation plans in Istanbul or not, they’re amongst the most pleasant destinations. From their various points of interest and delicacies to taste to their nightlife and tours, they provide an opportunity for entertainment and serenity across the coastline of the metropolis. Even a day is enough to enjoy all four islands.

HIT THE ROAD, JACK!

Your Prince Islands (or just “Adalar”)
tour begins with taking one of the hourly ferries from Eminonu to Kadiköy.
Reminder: Don’t forget to get a simit, Turkish bagel from the street vendor!

Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Büyükada… İstanbul’da bir tatil planınız olsun ya da olmasın, Adalar yaz aylarının en keyifli destinasyonlarından. Gezilecek yerlerinden tadılacak lezzetlerine, gece hayatından turlarına, metropol şehrin kıyısında hem eğlenip hem ruhunuzu dinlendirme imkanı veriyorlar. Sadece bir gününüzü ayırmanız bile bu dört adanın doyasıya keyfini çıkarmanız için yeter de artar bile.

YOLA ÇIKMA ZAMANI
Önce Eminönü, sonra da Kadıköy İskelesi’nden kalkan vapur seferiyle başlıyor bir günlük Adalar turunuz.
Not: Vapura binmeden önce sokak simitçisinden simit almayı unutmayın!

FIRST THINGS FIRST
You’ll need quite a lot energy today. Once you disembark at Kinaliada, a breakfast table and delicious buns will welcome you at Bahar Patisserie to replenish your energy.

COFFEE BREAK
Your next stop will be Burgazada, the most natural of all the islands. While waiting for the ferry, you may want to take a short stroll down to Marla Patisserie & Cafe along the coast.

HER ŞEYDEN ÖNCE
Bugün fazlasıyla enerjiye ihtiyacınız olacak. Kınalıada’ya indiğinizde enerjinizi tazelemek üzere Bahar Pastanesi, lezziz poğaçaları ve kahvaltı masasıyla sizi karşılayacak.

KAHVE MOLASI
Bir sonraki durağınız, Adalar’ın en doğal olanı Burgazada. Vapur saatini beklerken kahve keyfi yapmak için denizin hemen yanındaki Marla Patisserie & Cafe’ye kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

BE SURE TO TRY
1. The far-famed ice cream shop of Heybeliada 2. Bahar Pastanesi, Kinaliada 3. Take a tour by Phaeton