DESIGNS THAT REFLECT THE RICH LEGACY
OF ANATOLIAN CULTURE NOW HAVE THEIR OWN
STORIES WITH DEMSA. ANADOLU KÜLTÜRÜNÜN ZENGİN
MİRASINI YANSITAN SANAT TASARIMLARI ARTIK
DEMSA İLE HİKAYELEŞİYOR.

This comes from the flower-laden wonderland of Selin Saral, the founder of Inside Flower and Event, to all dreamers out there.

We all dream of those beautiful flowers, that flawless menu and of course, the perfect organisation for the finishing touch on our special days. The “dream designers” whom I’ve been encountering lately, are providing all these without limits, on a golden platter. Selin Saral, founder of Inside Flower & Event, and her partner, Mehmet Dikbaş, are two of such people. Stating that there cannot be a life without flowers, Selin Saral adds, “Embracing somebody else’s dream as my own is something I feel intimately.”

What do flowers mean for you? How did you conceive Inside Flowers & Event?
Flowers and nature are inexplicable pleasures in my life. They have always been so. I feel very lucky to be able to see my own flowers every day. Floral arrangement obviously requires labour and vision. For this purpose, we’re receiving education and participate in workshops abroad. We are diligent to draw an outline that can be defined as distinctive.

What services do you provide with your brand?
At Inside, we plan from A to Z, all that that can be though for an event. The best part of our job is that people with the best wishes become contented and closer with all that we do. Currently, at our store in Acarkent, we design home accessories, mirrors, as well as home furnitures such as sideboards and coffee tables.

What was the event that gave you the greatest pleasure to organise?
Every event has its own place, but I take a distinct pleasure in arranging flowers for weddings. Especially the reception table at the hotel is a joy unto itself. During the organisation process, I try as much as I can to be with the wedding couple, barring

MISSION HREF
Aruptibusam eum, neceaquas ent. Event, sin rat et quiam res reritatum, sumqui aperiostrum quis doluptur renis voles restiorrum ratianditat.

Hayatımızdaki sayılı özel anlar için, son dokunuşu yapacak güzel çiçekler, kusursuz bir menü ve tabii ki her detayıyla mükemmel bir organizasyon hayal ederiz. Son zamanlarda sıkça karşılaştığım “hayal tasarımcıları”, istediğimiz her şeyi sınır tanımadan altın bir tepside sunuyorlar. Inside Flower & Event’in kurucusu Selin Saral ve ortağı, çiçek tasarımcısı Mehmet Dikbaş da onlardan. Çiçeksiz bir hayal olamayacağını söyleyen Selin Saral, “Birinin hayalini benimseyerek kendi hayalime dönüştürmek, kendimi ait hissettiğim şey” diyor.

Çiçekler senin için ne ifade ediyor? Inside Flower & Event nasıl bir fikirle ortaya çıktı?
Çiçek ve doğa tarif edilmez bir haz benim hayatımda. Hep öyle oldu. Kendimi çok şanslı buluyorum, her gün çiçeklerimi gördüğüm için. Tabii, çiçek tasarımı emek ve vizyon ister. Biz de bu konuda kendimizi yenilemek için yurtdışında eğitimler, workshop’lar alıyoruz. Her zaman farklı olarak adlandırılabilecek bir çizgi çizmeye özen gösteriyoruz.

Bu markanın çatısı altında neler sunuyorsunuz?
Inside ile akla gelebilecek her daveti a’dan z’ye planlıyoruz. Bizim işimizin en güzel yanı, yaptığımız her şeyde güzel dilekleri olan insanları birbirine yakınlaştırmak ve gülümsetmek. Ayrıca şu sıralar Acarkent mağazamızda çeşitli ev aksesuarları, aynalar, dresuarlar, sehpalar gibi mobilyalar da tasarlıyoruz.

Planlamaktan ve çiçek tasarlamaktan en çok keyif aldığın organizasyon hangisiydi?
Her organizasyonun yeri ayrı ama açıkçası düğünlere çiçek tasarlamayı daha çok seviyorum. Özellikle otel karşılama masasının tasarlanması ayrı bir zevk. Planlama aşamasında da evlenme teklifi süreci hariç evlenecek çiftimizin tüm anlarında yanında olmaya çalışıyorum. Kısa olduğu kadar yoğun da geçen ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gereken hazırlık sürecinde aile gibi oluyoruz. Sonunda oraya çıkan tablo ise o sürecin