Ingenico’s Pos Cash Register Ease Vat Returns For Tourısts

Ingenico’s Pos Cash Register Ease Vat Returns For Tourısts

HAVING LATELY STRUCK A DEAL WITH TAX FREE ZONE, INGENICO HAS
NOW ADDED TAX FREE FUNCTION TO ITS PRODUCTS.

INGENICO,TAX FREE ZONE İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK CİHAZLARINA
TAX FREE FONKSİYONUNU EKLEDİ.

Prominent with the diverse functionality and endurance of its cash registers, Ingenico maintains its edge in needs and expectations with the new generation of POSCashRegisters. Ingenico has now added Tax Free function to its products, collaborating with Tax Free Zone. By this means, tourists shopping in our country will receive their VATs much easier and faster.

Yazarkasalarının donanım zenginliği ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan Ingenico, yeni nesil YazarkasaPOS cihazlarına ihtiyaç ve beklentileri karşılayan uygulamalar eklemeyi sürdürüyor. Son olarak Tax Free Zone işbirliğiyle YazarkasaPOS’larına Tax Free fonksiyonu ekledi. Böylece ülkemizden alışveriş yapan turistler, satın aldıkları ürünlerin KDV’sini çok daha hızlı ve kolay geri alabilecek.

Leading Turkey and the world in end-to-end payment, Ingenico Group continues its R&D projects in order to provide better service to its customers. Collaborating with the Tax Free Zone, a subsidiary of Turkish Airlines, the company has added the Tax Free function to its POSCashRegisters, allowing for faster and easier reception of form required for the refunding of VAT for tourists. At the first stage, it is planned to expand the use of the system, which was launched in November, in touristic regions by the first half of 2017.

PERFECT SOLUTION
Tax Free function works with Ingenico’s iWE260 portable POSCashRegisters and iDE280 tabletop devices.

Uçtan uca ödeme konusunda dünyanın ve Türkiye’nin lider şirketi Ingenico Group, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için AR-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. THY iştiraki Tax Free Zone ile işbirliği yapan Ingenico, yeni nesil YazarkasaPOS cihazlarına Tax Free fonksiyonu ekleyerek, KDV iadesi için gereken formları daha hızlı ve kolay temin edilir hale getiriyor. Kasım ayında çalışmalarına başlanan uygulamanın ilk aşamada, 2017 ilk yarısında turistik bölgelerde yaygınlaştırılması planlanıyor.

Goksin Yılmaz, Deputy General Director of Ingenico Business Development in Turkey and Middle East says: “As Ingenico, we continue our effort for the benefit of our clients and of our country. We’re pleased to have added a new endeavour with our collaboration with Tax Free Zone. As the result of our collaboration, we’ve sped up our processes with the inclusion of Tax Free function to our POSCashRegisters.”

Ingenico Türkiye ve Ortadoğu İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Gökşin Yılmaz şöyle diyor: “Ingenico olarak hem müşterilerimizin hem de ülkemizin menfaatlerine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlara Tax Free Zone işbirliği ile bir yenisini daha eklemekten mutluyuz. İşbirliğimiz sonucunda yeni nesil YazarkasaPOS cihazlarımıza Tax Free fonksiyonunu ekleyerek işlem adımlarını daha hızlı hale getirdik.”

Tolga ÖZTÜRK